לוגו ציוני דרך

טיול לגבעות מע'אר

עונה מומלצת: סתיו, אביב וחורף

קהל יעד: כל המשפחה

קושי מסלול: קל

משך המסלול: כשעתיים וחצי

סוג מסלול: מעגלי

באמצע מישור החוף, בין השדות השטוחים, בולט לעין רכס כורכר מרשים ולא מוכר המכונה – גבעות מע'אר. למחפשים טיול קליל עם מלא סיפורים, נוף, רוח ופריחה ואפילו קרוב לבית – זה המקום המושלם.

איך מגיעים?
המסלול מתחיל באנדרטת הצנחנים, סמוך לכביש 40, דרומית לצומת ביל"ו.
נחנה את הרכב בחנייה הגדולה.
בוויז כותבים : אנדרטת הצנחנים.

גבעות הכורכר מדרום לרחובות שימשו לאימוני הצניחה של צה"ל. לא רחוק שוכן מחנה חיל האוויר תל נוף, ועל כן נבחר המיקום לאנדרטה של חיל הצנחנים, אשר מדי שנה נערכים בה טקסים צבאיים. באנדרטה נמצא שמות מוכרים כגון חנה סנש וחבריה, רמטכ"לים וחיילים חללי מערכות ישראל, ביניהם גם דובי וערן שמיר הי"ד, אב ובנו תושבי מזכרת בתיה שנהרגו בהפרש של עשרים שנים על הגנת המולדת.
גבעות מעאר היו חלק מנוף ילדותו של ערן שמיר, אשר משחר ילדותו אהב לשוטט במרחבים, לזהות פרחים וצמחים, בעלי חיים וציפורים, ובנערותו אירגן והדריך טיול לזכר אביו בגבעות מע'אר. לאחר שערן נהרג התחלנו להדריך טיולים בגבעות מע'אר בעקבות ערן.
מול האנדרטה יש רחבת דשא גדולה ומוצלת חלקית. מאחוריה יש חורשה ובה ספסלי ישיבה. נחצה את האנדרטה לכיוון דרום (כשכביש 40 משמאלנו) ונגיע לחניית נכים ובסמוך לה שער ירוק. נעבור בשער ונצעד על שביל כורכר מסודר.

ערן שמיר
ערן שמיר

מכאן יש שני אופציות –
א. לאחר הליכה קצרה נעלה בשביל מצד ימין לראש הגבעה. בדרך נחלוף על פני אנדרטת קרב המיתלה שהתרחש במבצע קדש.
ב. במקום לפנות נמשיך עד לחורשת זיתים גדולה, ממנה עולות על הרכס מדרגות בנויות. בדרך נחלוף על פני מערות כורכר שנתנו לרכס את שמו הערבי 'מע'אר', שם הכפר הערבי שהיה במקום עד כיבושו במלחמת העצמאות. בסוף העלייה נגיע ל'תצפית הפרש', המספרת את סיפור הקרבות במלחמת העולם הראשונה בין הבריטים לעות'מאנים במקום זה. בקרב זה ניצחו הבריטים והצליחו לכבוש את תחנת הרכבת שורק ולנתק את המסילה העות'מאנית העולה לירושלים.
נמשיך ללכת על הרכס. השבילים רבים וברורים ואפשר ללכת בכל דרך שתבחרו. רוב המסלול אינו מוצל! בראש הרכס נעבור ליד שני מאגרי מים גדולים של מקורות.
בתצפית המדהימה שתיפתח לפנינו ניתן לזהות מדרום את מושבת הבילויים גדרה והעיר אשדוד, את העיר יבנה במערב ואת מושב בית גמליאל הסמוך. ממזרח בולט מחנה תל נוף, ואם תגיעו בזמן הנכון תראו מטוסים באימונים. בתצפית צפונה נראה את היישוב בית אלעזרי.
גבעות מע'אר עשירות בצמחייה בהתאם לעונה. אפשר לטעום מהחרדל והחובזה להתרשם מהפרדסים וכרמי הזיתים של תושבי האזור, ולנשנש (בזהירות!) מהסברסים המתוקים המעידים על התיישבות קדומה.
אם נהיה בשקט נוכל אפילו להבחין בבז המקנן בגבעות.

רוצים לשמוע עוד?

בואו לטייל איתנו!

תפריט נגישות