לוגו ציוני דרך

טיול לתל קטרה

עונה מומלצת: כל השנה

קהל יעד: כל המשפחה

קושי מסלול: קל

משך המסלול: כשעה

סוג מסלול: מעגלי

תל קטרה הוא תל קסום ופורח בקצה הצפוני של המושבה גדרה.

איך מגיעים?

מכביש 40 נכנסים לגדרה ברחוב ויצמן, בכיכר השלישית פונים שמאלה לרחוב לילנבלום ומשם ישר לרחוב דנציגר. ממשיכים לאורכו עד צומת T ופונים שמאלה ברחוב שפרינצק. בפנייה הראשונה פונים ימינה לכביש עפר המוביל לתל. משאירים את הרכב למטה בחניה ועולים לאורך שביל החצץ עד למרומי התל.

טיול לתל קטרה

תל קטרה, כמו גם המושבה גדרה שלמרגלותיו, משמר את השם 'גדרה' המופיע בתנ"ך, כחלק מגבולות שבט יהודה: "בשפלה אשתאול וצרעה… ושערים ועדיתים והגְדֵרה וגדרותיים ערים ארבע-עשרה וחצריהן" (יהושע טו, לג-לו). מאות שנים מאוחר יותר התגלגל השם גדרה ל'קדרון', שמו של כפר מהתקופה החשמונאית, שסביבו התרחש אחד הקרבות האחרונים של המכבים. השם 'קטרה' השתמר בכפר הערבי שהיה כאן עד במלחמת העצמאות, עם קום המדינה.
תל קטרה מציע תצפית מרהיבה ביופייה על הרי יהודה ומישור החוף. אפשר לראות ממנו את חברון וגוש עציון, את רמאללה ואת מודיעין יחד עם שאר ערי השפלה.
בעונת הפריחה התל מתמלא במרבד סגול וצהוב – חרציות ותורמוסים. לתורמוס אין צוף, והוא מושך אליו את החרקים בזכות צבעו המרהיב. במשך שנים רבות, ובתרבויות מסוימות עד ימינו, שימש התורמוס כמאכל. בגלל חומרים רעילים שנמצאים בגרעיניו, צריך לבשל אותם לפני האכילה. התורמוס מופיע כבר בגמרא ובמשנה כמאכל לעניים שצריך לשלוק, יחד עם סגולותיו הרפואיות שמופיעות גם במקומות אחרים.
יופייה של הגבעה משך אליה צעירים וצעירות מגדרה הסמוכה, ביניהם קורל קינן שנולדה בראשון לציון אך בגיל צעיר עברה לגדרה. קורל נפטרה במפתיע בא' באייר תשע"ד (2014), בהיותה בת 22 בלבד, והמשפחה הקימה על התל מצפה לזכרה, הנקרא מצפה קורל.

רוצים לשמוע עוד?

בואו לטייל איתנו!

תפריט נגישות