לוגו ציוני דרך

טיול לשוויצריה הקטנה

עונה מומלצת: כל השנה

קהל יעד: כל המשפחה

קושי מסלול: בינוני

משך המסלול: כשעה וחצי

סוג מסלול: מעגלי

ההר הירוק כל ימות השנה טומן בתוכו פינות חמד יפהפיות ונעימות לטיול. האזור קיבל את השם "שוויצריה הקטנה" עוד לפני קום המדינה בזכות נופו הפסטורלי שהזכיר למטיילים את נופי שוויצריה הירוקה.

איך מגיעים?

נוסעים על כביש 672 שחוצה את הכרמל, קצת מזרחית לכניסה לאוניברסיטה פונים ימינה (לבאים מכיוון חיפה) לחניון יום שוויצריה הקטנה ונוסעים בעקבות השילוט לחניון.

בוויז: חניון שוויצריה הקטנה.

שוויצריה הקטנה

ההליכה מתחילה בקצה חניון הרכבים, במסלול עם סימון השבילים האדום. נכנס אל תוך החורש, ונהנה מפריחה מדהימה בחודשי החורף והאביב.

לאחר כמה דקות הליכה יפתח מימיננו נופו המיוחד של הכרמל. מצוקים, חורש ותופעה מיוחדת במינה הנקראת "צניר". הצניר הוא שקע סלע בהר בצורת חצי צינור (ומכאן שמו). ישנן מספר תאוריות במחקר לגבי אופן היווצרותו. אחת מהן היא שהצנירים נוצרו בעקבות זרימת מי נחל ששחקו את המסלע של הכרמל. כיום המים לא מגיעים לגובה של הצניר, אך ההנחה היא שבעבר הנוף היה שונה ומי הנחל הגיעו עד לגובה הצנירים שאנחנו רואים.

נמשיך בהליכה עד שנגיע לפיצול שבילים, בו נפנה שמאלה לשביל המסומן בירוק המכונה "הגיא הנעלם". העלייה בגיא הנעלם היא חוויה מיוחדת הכוללת טיפוס ביתדות לצד מפלונים יבשים. בהליכה בחורש נזהה עצי אלון ואלה, עלי דפנה (כן, כמו במטבח) ושיחים כמו קידה שעירה, עצבונית החורש ורבים אחרים.

אחרי כרבע שעה של עליה נגיע לחלק מהגדר הישנה של החי בר. מיד לאחד הגדר נמצא שביל קטן המסומן בסימון שבילים שקוף. מומלץ לפנות אליו ולהגיע לצניר גדול ומרשים עם נוף מדהים. לאחר עצירה והתרשמות מהצניר נחזור בחזרה ונמשיך לעלות עם הסימון הירוק. לאחר זמן קצר, נפנה איתו בעליה חדה שמאלה ונגיע בחזרה אל חניון שוויצריה הקטנה.

ניתן לפקנק בשולחנות הרבים שנמצאים בחורשה. מי שרוצה להמשיך את הטיול יכול להמשיך לביקור בחי בר או למצפור הצוק הסמוכים.

רוצים לשמוע עוד?

בואו לטייל איתנו!

תפריט נגישות