לוגו ציוני דרך

טיול לפארק קנדה

עונה מומלצת: כל השנה

קהל יעד: כל המשפחה

קושי מסלול: קל (לא נגיש)

משך המסלול: כשעתיים 

נקודת התחלה: תצפית פארק קנדה

נקודת סיום: מעיין התמרים

על כביש 3, ישנו פארק קסום הטומן בתוכו סיפורים שכולנו גדלנו עליהם – מלחמת יהושע במלכי הארץ והפסוק המפורסם "שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון", קרבות המכבים, הדרך לירושלים במלחמת העצמאות ועוד.

איך מגיעים?

הכניסה הראשית לפארק קנדה היא מכביש 3, מזרחית לצומת לטרון.

בוויז: פארק איילון קנדה. 

לנקודת ההתחלה ניסע ישר בתוך הפארק בכביש שסימונו ירוק, עד שנגיע לחורשה ותצפית מרהיבה על כל האזור.
האוטו השני יחזור מעט בכביש המסומן ירוק. בצומת עם כביש כחול יפנה ימינה ויסע בו כמה דקות עד לחניון התמרים מצד ימין. 

פארק קנדה

מנקודת ההתחלה ניתן לראות את עמק איילון פרוש לפנינו. העמק עליו אמר יהושע בן בון את המשפט הידוע "שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון". נוכל לזהות את העיר מודיעין, הישוב מבוא חורון ועל הדרך העתיקה מעלה בין חורון.
מהתצפית נרד לכיוון גשר בקר ירוק. נלך בשביל המסומן בירוק עד שנגיע לנקבות המים העתיקות אותם בנו הרומאים בשביל העיר אמאוס. נלך לאורך הנקבה, נראה בורות ובארות, בוסתנים ובהם עצי זיתים, רימונים, תאנים וחרובים.
העיר אמאוס שימשה בין היתר כבסיס לצבא היווני בתקפות מרד בית חשמונאי, אחד הקרבות של המכבים התרחש ממש כאן. בקרב זה המכונה 'קרב אמאוס' הפגין יהודה המכבי ידע במורשת קרב, הכרות טובה עם תנאי השטח ושימוש בחולשות האויב.

המסלול מסתיים במעיין התמרים. ממנו נחצה את הכביש לעבר הרכב השני שהשארנו שם. 

לאחר מלחמת העצמאות כל המרחב של פארק קנדה היה בידיים ירדניות. מבצר לטרון השוכן קרוב לכאן היה 'עצם בגרון' למדינת ישראל הצעירה ואינו איפשר לנו לעבור בתוואי כביש 1 של ימינו לעבר ירושלים. במלחמת ששת הימים, 19 שנים לאחר קום המדינה, מבצר לטרון, פארק קנדה וכביש 1 שוחררו וצורפו לשטח מדינת ישראל.

רוצים לשמוע עוד?

בואו לטייל איתנו!

תפריט נגישות