לוגו ציוני דרך

טיול לנחל יצפור

עונה מומלצת: חורף, אביב

קהל יעד: כל המשפחה

קושי מסלול: בינוני

משך המסלול: כשעתיים

סוג מסלול: קווי (שני רכבים)

איך מגיעים?

התחלה: המסלול מתחיל סמוך למפגש הכבישים 667 [דרך נוף הגלבוע] ו 6666 [הירידה מהגלבוע לפני קיבוץ מעלה גלבוע. נחנה את הרכב במפרץ החניה שליד האנדרטה ללוחם משמר הגבול ברוך יעקב. מהחניה נרד ברגל בכביש 6666 ואחרי כ 20 מ' מימין נראה שלט לנחל יצפור.

סיום: עם הרכב השני ניסע במורד כביש 666. לאחר כ 2 ק"מ, נפנה ימינה לשביל עפר. נחנה על יד בריכת מים גדולה ומגודרת.

נחל יצפור

נחל יצפור הוא נחל אכזב המנקז את חלקו המזרחי של הר יצפור, אחת מפסגותיו של הגלבוע.  בנחל מסלול קצר ומעט אתגרי המתאים למשפחות, היורד ממרומי הגלבוע לעבר בקעת בית שאן.

למה נקרא הנחל יצפור? בעקבות הציטוט בתנ"ך המוזכר במלחמתו של גדעון המדיינים המוזכרת בספר שופטים ז' פסוק ג "וְעַתָּה קְרָא נָא בְּאָזְנֵי הָעָם לֵאמֹר, מִי יָרֵא וְחָרֵד, יָשֹׁב וְיִצְפֹּר מֵהַר הַגִּלְעָד" [המילה יִצְפֹּר פירושה יצפה]. מחליטים לקרוא לנחל נחל יצפור – על שם התצפיות היפות שיש ממנו לכיוון העמק בו היתה המלחמה.

בתחילת המסלול יש אנדרטה המנציחה את תת אלוף ארז גרשטיין בן קיבוץ רשפים שנהרג בלבנון ואהב לטייל פה באזור- על יד הבית. חבריו לאחר מותו שיקמו את הנחל והציבו אבן לזכרו.

המסלול מתחיל בירידה מתונה מאוד לאורך הנחל.  לאחר בערך 40 דקות הליכה נגיע אל סדרה של 3 מפלים קטנים בגבהים של 1-2 מטר.                                                                                                                     

מכאן מעמיק הנחל עוד יותר ויורד בסדרה של שלושה מפלים חלקים ומשופעים. לאורך המפלים הותקנו יתדות, והן יחד עם מדרגות חצובות, מאפשרים ירידה נוחה.

נמשיך עם הנחל לאחר המפלים ושם נפתח הנוף המקסים של עמק בית שאן. לאחר המצוק ישנה הליכה מישורית קצרה אל גדר המסמנת את סוף המסלול, על יד  בריכות המים.

 

אין הרבה צומח באזור זה אבל ישנו פרח מיוחד, הפורח כאן בחציו השני של חודש מרץ – אירוס הגלבוע! פרחיו המדהימים גדולים במיוחד ואפשר למצוא אותם בגוונים נהדרים של סגול.

את איריס הגלבוע אפשר למצוא רק בישראל ורק על הגלבוע, ומכאן שמו.

הוא כל כך מיוחד שהחוק להגנת פרחי הבר נחקק גם בגללו ואפילו בטלו בנייה של ישוב על הר יצפור.  

רוצים לשמוע עוד?

בואו לטייל איתנו!

תפריט נגישות