לוגו ציוני דרך

טיול ליער חולדה

עונה מומלצת: כל השנה

קהל יעד: כל המשפחה

קושי מסלול: קל ומונגש

משך המסלול: כשעה וחצי

סוג מסלול: מעגלי

יער חולדה צופן בחובו אוסף של סיפורי ציונות מרתקים, חורשה מוצלת, מבנה היסטורי ופריחה מדהימה בהתאם לעונה.

איך מגיעים?

נוסעים על כביש 411 עד לשלט חום לצד הכביש 'יער חולדה, בית הרצל'. פונים לכביש הגישה הצדדי (לבאים מכיוון רחובות הפנייה תהיה שמאלה). ממשיכים עם הכביש עד שרואים מבנה לבן מימין, שם נמצא מגרש החניה.

את המסלול ניתן להתחיל בבית הרצל, המספר את סיפורה של הקרן הקיימת לישראל בתקופה העות'מאנית. בשנת 1905 קנתה קק"ל את הקרקעות של יער חולדה והחלה לטעת לראשונה יער בארץ ישראל. הרצל מעולם לא ביקר ב'בית הרצל'. מבנה זה שימש כבית הפועלים של החווה.
משם נמשיך אל קברו של אפרים צ'יזיק, המספר את סיפור הקרב בחוות חולדה במאורעות תרפ"ט. אפרים היה אחיה של שרה צ'יזיק שנהרגה בקרב המפורסם בתל חי. האנדרטה מתארת את מגיני היישוב המחזיקים בידם כלי מלחמה יחד עם כלי עבודה וחקלאות.
מהאנדרטה נמשיך לעבר חורשת רחל המנציח את רחל המשוררת, שם ניתן לעצור ולאכול במקומות ישיבה מסודרים ולשיר את שיריה היפים. מהחורשה נרד ימינה עם הכביש ביער האורנים (ניתן גם ללכת בתוך החורש מימין) אל באר המים שבעבר הייתה עמוקה יותר. הבאר מספרת לנו את סיפורה של ההתיישבות היהודית בחולדה עד מאורעות תרפ"ט. בהמשך השביל, נראה מבעד לעצים את העיקול הנמוך של הכביש המהיר. נעלה במעלה השביל עד שנגיע אל בריכת המים המנציחה את סיפורו של קו המים הסודי לירושלים, בכביש 411, עליו נסעתם. בעיקול זה ממש התרחש הקרב המפורסם והקשה של שיירת חולדה במלחמת העצמאות המכונה 'קו השילוח'.

רוצים לשמוע עוד?
בואו לטייל איתנו!

תפריט נגישות