לוגו ציוני דרך

בית הפקידות – מוזיאון המושבה על שם ערן שמיר

אתרים במזכרת בתיה

בית הפקידות נבנה בשנת תרמ"ה (1885) כאחד משני מבני הציבור הראשונים, לצד בית הכנסת הראשון שאינו קיים יותר. בית הפקידות משמש כיום כמוזיאון המושבה על שם ערן שמיר.

במקור, הוא שימש את פקידי הברון רוטשילד ששלטו במושבה: כאן ישבו הפקיד האחראי ובעלי תפקידים שונים מטעם הברון וניהלו את חיי התושבים.

לאחר תום ימי הפקידות שימש המבנה למטרות שונות: גן הילדים הראשון, בית ועד המושבה ותחנת משטרת היישובים העבריים שבה אוחסנו כלי נשק. מאוחר יותר הוא שימש כמבנה המועצה המקומית, כבנק הלוואה וחיסכון, כסניף דואר ועוד. עד שנת תשע"ח (2018) שכנו בו משרדי הוועדה החקלאית של המושבה.

בשנת תשמ"ז (1987) נחנך במקום 'מוזיאון המושבה' על שם ערן שמיר, אשר שם לו למטרה  לספר ולהחיות את סיפור המושבה וראשוניה. במקום ניתן לחזות במוצגים משנותיה הראשונות של המושבה ולצפות בסרט על הימים ההם.

בחצר המוזיאון בולט שובך יונים גדול ממדים ולצדו דקל גבה־צמרת, המלווה את המושבה מימיה הראשונים. על חזית המוזיאון עיטור קיר בו שובץ חלק משירו של אליקום צונזר שהפך להיות המנונה של המושבה: "במחרשתי, כל אושרי ירשתי …"

המוזיאון קרוי על שם סרן ערן שמיר ז"ל, בן המושבה. אביו של ערן, רס"ן יצחק דוב (דובי) שמיר ז"ל, נפל בשנת 1977 כשערן היה בן שנתיים, ועל שמו נקרא רחוב במושבה. ערן היה נער צמא דעת אשר נקשר בכל נימי נפשו למורשת הארץ ונופיה. מגיל צעיר הוא נמשך לסיפור המושבה ולדמותם ופועלם של ראשוניה ובנערותו לקח חלק באיסוף מוצגי המוזיאון ואף התנדב להדריך בו.

בתום שנת שירות בבית ספר שדה 'קשת יהונתן' בגולן, התגייס ערן לסיירת הצנחנים, והגיע עד לתפקיד סגן מפקד הסיירת. ערן נפל בט' באייר תשנ"ז (1997) בקרב בלבנון והוא בן 22 שנה. מקום קבורתו במזכרת בתיה.

תמונות נוספות

תפריט נגישות